Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jdeme do školky

30. 8. 2012

Jdeme do školky

Nevím, kde dělám chybu, ale přechod do školky je u nás vždy stresující záležitost. U staršího syna jsem slzavé údolí očekávala, ten nebyl zvyklý ani na děti, ani na odloučení ode mě. Navíc je tak trochu typ „mouchy snězte si mně“. U mladšího jsem si ale neprozřetelně myslela, jak to půjde hladce. Jednak je na děti zvyklý a jednak byl odmalinka průbojnější.

Navíc, jak jsem se bláhově domnívala, jsem připravila geniální metodu a poslala oba dva naše chlapce první den do školky společně, starší předškolák dělal mladšímu v nejmenším oddělení doprovod. Vše proběhlo v naprostém klidu a pohodě. Druhý den ovšem, když se za naším již osamoceným chlapečkem zavřely ve školce dveře, ještě ze setrvačnosti pozdravil, ale pak se dal na útěk.

Naše babička zase vypráví, jak musela svého syna, mého švagra, nechat doma hladovět, aby ve školce vůbec začal jíst.

Náš syn nezůstává ani v tomto směru pozadu a ve školce tvrdí, že doma vaříme jenom řízky a nic jiného on nejí.

Zeptala jsem se Mgr. Venduly Kudličkové, učitelky v MŠ, jak taková adaptace na školku obvykle probíhá.

Dá se říct, jak dlouho většinou dětem trvá než si ve školce zvyknou?

Adaptace na prostředí mateřské školy probíhá u každého dítěte individuálně. Pro některé děti je zpočátku složité důvěřovat neznámým lidem a cítit se dobře v novém prostředí, v němž musí zvládnout být bez maminky, pro jiné je příchod do MŠ něčím zcela přirozeným a okamžitě spontánně navazují nové vztahy a zajímají se o nabízené aktivity. Optimální je pokud se dítě zcela adaptuje v průběhu prvního měsíce, většina dětí toto zvládne během 2-3 týdnů. Pokud v tomto období dojde k přerušení docházky z důvodů nemoci nebo týdenních prázdnin, může se doba adaptace prodloužit.

Jak nejlépe je na školku připravit?

Dítě si snáze navykne na nové prostředí a na nový režim, pokud bude mít zdravé sebevědomí, zkušenosti se světem mimo rodinu, dovednosti a návyky přiměřené věku. Konkrétně to znamená, že je potřeba dítě motivovat k samostatnosti, za zvládnuté úkoly pěkně chválit, ubezpečovat ho, že pro nás hodně znamená a že se nemusí bát např. přespat u babičky, protože ráno si pro něj určitě přijdeme. Veďte dítě k samostatnosti při stolování, oblékání a hygieně. Při vázání tkaniček, krájení masa nebo utírání zadečku se počítá s pomocí dospělých a to i v MŠ. Pokud máte v blízkosti mateřské centrum, máte příležitost získat nové zkušenosti s kolektivem dětí i nových dospělých, které mohou vaše dítko připravit pro další podobné situace. Pokud možnost chodit do mateřského centra nemáte, poskytněte dítěti jinou možnost trávit čas s podobně starými dětmi třeba venku na hřišti. A velice zásadní rada, kterou je někdy těžké realizovat, připravte dítě na odpoutání od Vás jako matky, zapojte do výchovy manžela, babičku, tetu…není dobré, když se první den ve školce stane současně první zkušeností trávení času bez maminky, v takové situaci Vašemu dítěti nic z výše uvedeného příliš nepomůže.

Co byste rodičům poradila?

Věřte svým dětem, vstup do školky je pro ně začátkem zcela nového období, které pro ně jistě bude přínosem. Neberte školku jako nutné zlo a snažte se o této budově, zaměstnancích i všech činnostech, které zde probíhají jen a jen pozitivně. Pokud máte nějaké konkrétní problémy, snažte se je řešit bez přítomnosti dítěte.

Máte nějaký recept, jak zvládat problémová rána?

Pokud je pro vás ranní loučení v MŠ náročné a situace to umožňuje, přenechejte tyto chvíle tatínkům, někdy mívají rychlé úspěchy. V každém případě se snažte ráno dětem zpříjemnit, nabídněte jim oblíbenou snídani, vyčleňte si dostatek času, ať dítě zbytečně nestresujete spěchem. Přemýšlejte o větách, které dítěti při loučení sdělujete. „Měj se pěkně, ahoj!“ zní určitě lépe než dlouhé souvětí o tom, jak ho má máma ráda a že se nemusí ničeho bát, že to ve školce nějak vydrží. Doporučuji loučení zbytečně neprotahovat a ze zásady se opětovně nevracet, tyto věci situaci všem zúčastněným spíše zhoršují.

 

Článek z webu www.vasedeti.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář